Zadbaj o własny kręgosłup.

Kręgosłup.

Dolegliwości kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn  bólowych z jakimi zgłaszają się pacjenci do lekarzy bądź fizjoterapeutów. Skala ta szacowana jest na około 30% występowania bólu wśród wszystkich chorych, a aż 60% cierpi na problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa. Na kłopoty z kręgosłupem narzekają już coraz młodsze osoby (poniżej 50 rż). Świadczy to  o rosnącej skali problemu.

Zadbaj o własny kręgosłup

Przyczyny bólów  kręgosłupa są czynnikami złożonymi. Duży wpływ na występowanie tych dolegliwości ma niestety tryb życia jaki prowadzimy. Siedząca praca, mała ilość aktywności fizycznej, przybieranie nieprawidłowych wzorców postawy oraz otyłość, to wszystko wpływa na zaburzenie statyki ciała. Wiele osób, które skarżą się na dolegliwości bólowe, nie jest świadoma iż wynikają one z nadmiernego napięcia mięśniowego, przeciążeń kręgosłupa oraz ze stanów zapalnych jakie powstają w kręgosłupie i w otaczających go strukturach .

Czynniki wpływające na występowanie tych dolegliwości można podzielić na zmiany strukturalne i czynnościowe. Do zmian strukturalnych możemy zaliczyć ucisk na korzenie nerwowe, czyli dyskopatie, złamania części kostnej kręgosłupa, rozwijające się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Natomiast  zmiany czynnościowe są  wynikiem  przeciążeń struktur otaczających kręgosłup(mięśni, więzadeł, powięzi). Ważny jest też przebieg bólu. Jeśli ból jest promieniujący może to świadczyć o podrażnieniu korzeni nerwowych, które mogą być wynikiem przepukliny kręgowej, gruźlicy kręgosłupa, stanów zapalnych samych nerwów, czy nowotworów.

Jedynym sposobem na skuteczną walkę z dolegliwościami kręgosłupa jest wizyta u lekarza bądź fizjoterapeuty. Pozwoli to na skuteczne poprowadzenie dalszego leczenia. Sposoby leczenia bólów kręgosłupa można podzielić na farmakologiczne i niefarmakologiczne. Do farmakologicznych zalicza się o działaniu p/bólowym i p/zapalnym a środki niefarmakologiczne to masaż, fizykoterapia(lampy solux, prądy TENS, pole magnetyczne, laser), ćwiczenia wzmacniające i rozciągające kręgosłup, terapia manualna.
Zadbaj o własny kręgosłup

Należy pamiętać, aby nie lekceważyć pierwszych symptomów bólowych ze strony kręgosłupa. Ponieważ mogą być to objawy już powstających chorób kręgosłupa, zaliczamy do nich skoliozę, okrągłe plecy, dyskopatie, plecy płaskie które nieleczone mogą doprowadzić do operacji kręgosłupa. Powinno się zwrócić uwagę na prawidłowy sposób podnoszenia ciężkich rzeczy i wykonywać je tak jak pokazano to poniżej. Warto również zadbać o zdrowy nawyk regularnej aktywności fizycznej. Codzienny spacer, jazda na rowerze wpłyną korzystnie zarówno na kręgosłup jak i cały organizm, wzmacniając serce oraz układ oddechowy.
Zadbaj o własny kręgosłup

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *