Rodzaje listew przypodłogowych. Czym się różnią.

Jakie są rodzaje listew przypodłogowych? Którą gdzie zastosować.

Aby zamaskować szczelinę dylatacyjną między posadzką a ścianą należy zastosować listwy przypodłogowe. Listwy takie pełnią również bardzo ważna funkcję. Zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniem lub obiciem podczas czyszczenia podłogi. Listwy przypodłogowe mają także zastosowanie jako maskownica kabli. Dobierając taką listwę należy pamiętać, że jej grubość powinna być taka aby zakrywała szpary przy ścianie. Niektóre modele listew wyposażone są w korytka, w których możemy ukryć kable. Typowym rozwiązaniem połączenia posadzki ze ścianą jest zastosowanie listwy z tego samego materiału. Nie jest oczywiście powiedziane, że jeżeli na podłodze mamy płytki to nie można wykończyć ich przy ścianie listwą PCV taką jak do paneli.

Cokoły do płytek

rodzaje listew przypodłogowych

Niestety ale na rynku jest dostępnych bardzo mało gotowych cokołów do konkretnej kolekcji płytek. Mają one zaokrągloną górną krawędź lub przestrzenny profil. Dlatego bardzo częstym sposobem wykończenia cokołów docinanych z płytek jest zastosowanie listwy potocznie nazywanej profilem owalnym zewnętrznym.

 

rodzaje listew przypodłogowych

 

 

 

Również nierzadko stosowanym przez fliziarzy rozwiązaniem zamaskowania docinanych cokołów z płytek jest ich zeszlifowanie kamieniem szlifierskim a następnie wyrównanie ich wierzchu gipsem, który później możemy pomalować razem ze ścianą.

Listwy PCV 

Najczęstszym rozwiązaniem wykończenia paneli podłogowych jest zastosowanie listwy PCV. Na rynku dostępne są różne wysokości i grubości takich listw. Bardzo często wybieramy takie, w których możemy zamaskować prowadzone wzdłuż ściany kable.

rodzaje listew przypodłogowych

Listwy te są także popularne ze względu na ich szybki i łatwy montaż. Posiadają one wyjmowany środek lub ściąganą górną część oraz gotowe nawiercone otwory. Te ze ściąganą górą polecane są do pomieszczeń, które często przemeblowujemy i malujemy. Możemy je montować za pomocą kołków szybkiego montażu jak również przyklejać za pomocą kleju montażowego. Zaletą takich listw jest ich elastyczność dzięki której dostosowują się do nierówności ścian. Do nierównych ścian polecane są listwy z tzw. gumką, które idealnie dopasowują się do różnorodnych powierzchni. Do każdej listwy dostępne są również akcesoria m.in. narożniki czy łączniki które ułatwiają montaż.

rodzaje listew przypodłogowych

Listwy drewniane lub z MDFu

Drewniane listwy przypodłogowe mocuje się do ściany za pomocą kołków, gwoździ lub kleju. Na łączeniu przycina się je pod kątem 45°. Materiał z którego będziemy mieć listwy przypodłogowe może być różnoraki: mogą być listwy surowe, lakierowane lub fornirowane. Coraz częściej wybieranym sposobem wykończenia drewnianej podłogi jest zastosowanie listw z MDFu lakierowanych lub okleinowanych. Dostępne są w wielu kolorach lub wzorach. Najczęstszym sposobem montażu tego typu listw jest zastosowanie tzw. klamer montażowych. Można je również przykleić klejem montażowym.

 rodzaje listew przypodłogowych

 

 

 

 

 

 

Białe listwy

Białe listwy przypodłogowe najczęściej wykonane są z poliuretanu. Muszą być wykonane z twardego materiału aby były odporne na uszkodzenia. Listwy takie można bez problemu przemalować na dowolny kolor.

rodzaje listew przypodłogowych

 

 

 

 

 

 

 

Wykończenie wykładziny

Jeżeli chodzi o wykończenie wykładziny to możemy zastosować coraz mniej popularne listwy TSL lub tzw. bezinwazyjne łamane listwy. W przypadku listwy TSL po położeniu wykładziny dywanowej należy dociąć pasek(najczęściej 5 cm,) który następnie przyklejamy do listwy.

rodzaje listew przypodłogowych

 

 

 

 

Najważniejszą zaletą listwy przypodłogowej samoprzylepnej jest jej elastyczność, dzięki której jesteśmy w stanie zamaskować nawet większe nierówności ścian. Wadą takiego zastosowania jest zbyt słaby klej przez co po jakimś czasie takie listwy po prostu mogą się odklejać.

rodzaje listew przypodłogowych

 

 

 

 

 

 

 

Listwy metalowe

Metalowe listwy wykończeniowe mogą być wykonane z aluminium albo ze stali nierdzewnej. Nie jest to jednak popularna metoda wykańczania ponieważ w przypadku takiego zastosowania ściany muszą być idealnie równie, aby nie były widoczne szczeliny przy styku ściany z listwą.

rodzaje listew przypodłogowych

 

 

 

 

 

Jak widzimy na rynku dostępnych mamy wiele rodzajów listew, które możemy zastosować przy wykończeniu naszej posadzki. Jaką listwę wybrać i z jakiego materiału zależy tylko od nas.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *