Przeszczep szpiku kostnego. Pomóż za darmo.

Szpik kostny

Przeszczep szpiku kostnego

W ciągu ostatnich 25 lat liczba chorych na nowotwory krwi wzrosła dwukrotnie. Dla 75 proc. pacjentów szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Bardzo ważną rolę pełnią rejestry dawców niespokrewnionych. Polski rejestr z 1,2 mln dawców jest na trzecim miejscu w Europie i szóstym na świecie pod względem liczby zarejestrowanych osób. Im więcej zarejestrowanych, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego dla pacjentów chorujących na nowotwory krwi.  Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta, który potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek od dawcy niespokrewnionego. Tylko co czwarty chory znajduje dawcę w obrębie rodziny. Pozostali muszą liczyć na niespokrewnionego dawcę.

Przeszczep szpiku to najskuteczniejsza metoda leczenia białaczki

Przeszczep szpiku kostnego to zabieg medyczny w celu wymiany szpiku kostnego, który został uszkodzony lub zniszczony wskutek choroby bądź chemioterapii. Zabieg obejmuje przeszczepienie komórek macierzystych krwi, które przemieszczają się do szpiku kostnego, gdzie tworzą nowe komórki krwi i przyczyniają się do powstawania nowego szpiku. Zabieg polega na dożylnym przetaczaniu pacjentowi preparatu zawierającego krwiotwórcze komórki macierzyste. Aby zrobić przeszczep potrzebny jest dawca szpiku – człowiek, który będzie chciał dobrowolnie poddać się niezbyt skomplikowanej procedurze medycznej.

Każdy dawca szpiku jest na wagę złota. Prawdopodobieństwo  znalezienia dawcy jest mniej więcej takie jak znalezienie osoby o identycznych liniach papilarnych. Można więc złożyć deklarację i nigdy nie zostać dawcą. Im więcej będzie osób zarejestrowanych w bazie dawców tym większa szansa znalezienia odpowiedniego dawcy.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Dawcą szpiku może być człowiek między 18. a 50. rokiem życia(waga 50kg i więcej), ogólnie zdrowy, taki, który w przeszłości nie chorował na żółtaczkę, wirusowe zapalenie wątroby, schorzenia kardiologiczne, onkologiczne, hematologiczne oraz nie jest nosicielem wirusa HIV. Może to być osoba spokrewniona z chorym lub całkiem obca osoba. Każdy kto chce zostać dawcą musi wypełnić krótką ankietę i oddać do badania swój materiał genetyczny(ślinę, włosy, krew). Co jest ważne nie ponosi się żadnych kosztów.

Jak odbywa się pobranie szpiku?

Metodą, stosowaną u ok. 80% dawców jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. W metodzie tej dawca otrzymuje podskórnie przez okres 5 dni (np. aplikowany przez lekarza domowego lub samego dawcę – po odpowiednim przeszkoleniu, czy też pielęgniarkę środowiskową) czynnik wzrostu (substancja zbliżona do hormonu). Substancja ta zwana jest G-CSF, wytwarzana jest przez organizm przy każdej infekcji i od lat już może być syntetyzowana laboratoryjnie. Powoduje ona uwolnienie komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwioobiegu. Po zakończeniu podawania substancji komórki macierzyste można wyselekcjonować z krwi w klinice przy użyciu specjalnej metody (afereza), zbliżonej do pobrania trombocytów. Na obu ramionach zakłada się dojścia dożylne (czyli w żyły w okolicach łokcia wbijany są wenflony). Krew spływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem do organizmu. W separatorze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi pod działaniem siły odśrodkowej i zbierane do przeszczepu. Odbywa się to maksymalnie w dwóch następujących po sobie dniach w klinice pobrań. Dawca nie wymaga pobytu stacjonarnego i może przenocować w hotelu. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej wymaga podskórnego wstrzykiwania dawcy przez okres pięciu dni zbliżonej do hormonu substancji (podobnie jak insulina w przypadku osób chorych na cukrzycę). Iniekcji dokonywać może lekarz domowy, ale także sam dawca – po odpowiednim przeszkoleniu. Właściwy zabieg pobrania komórek macierzystych ma miejsce w przystosowanej do tego celu klinice bądź szpitalu i trwa ok. 3 do 4 godzin. Konieczne może okazać się również drugie pobranie kolejnego dnia.

Drugą metodą jest pobranie szpiku kostnego. Zabieg przeprowadzony jest w ogólnym znieczuleniu. Lekarze nakłuwają kości talerza biodrowego, dostają się do jamy szpikowej i pobierają zwykle 1000-1500 ml tkanki. Ilość zależy od wagi biorcy i liczby komórek krwiotwórczych w szpiku dawcy. Zabieg trwa od 45 do 90 minut.

Przeszczep szpiku kostnego

NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ…

Oddanie szpiku jest bezpieczne, ale jak każdy zabieg wykonywany w ogólnym znieczuleniu może nieść z sobą pewne zagrożenia. Może np. wystąpić ból gardła spowodowany założeniem rurki intubacyjnej, nudności, wymioty lub ból głowy. Miejsca po nakłuciach bywają obolałe, ale większość dawców porównuje ten ból do tego spowodowanego lekkim stłuczeniem. Światowe statystyki dowodzą, że poważne powikłania po pobraniu szpiku zdarzają się niezwykle rzadko. Większość dawców może opuścić szpital następnego dnia. Szpik regeneruje się w pełni po 2-3 tygodniach. Komórki macierzyste krwi obwodowej mogą być pobrane w warunkach ambulatoryjnych, a ich ilość odtwarza się w ciągu kilku dni. Po oddaniu szpiku nie trzeba prowadzić oszczędzającego trybu życia, specjalnie się odżywiać czy wykonywać badań kontrolnych.

Jeśli okaże się, że jesteś zgodny genetycznie z kimś chorym, kto czeka na przeszczep – bank skontaktuje się z Tobą w tej sprawie.

Jak się zarejestrować?

Wystarczy wejść na tą stronę https://www.dkms.pl/pl i wypełnić odpowiednio formularz. W ciągu kilku dni dostaniesz swój zestaw rejestracyjny, który po pobraniu wymazu odsyłasz za darmo do Fundacji DKMS.

Zatem rejestrujmy się!!!

Ty nic nie tracisz, a możesz pomóc. Pamiętaj w przyszłości w takiej potrzebie może znaleźć się bliska Ci osoba.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *