Prawo jazdy po siedemdziesiątce

Prawo jazdy po siedemdziesiątce

Jeżdżąc po drogach coraz częściej zastanawiam się czy nie byłoby dobrym posunięciem wprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich dla kierowców po przekroczeniu np 60 lub 70 lat.

Według GUS w 2035 roku co piąty Polak będzie miał powyżej 65 lat.

Jak wynika z raportu „Kierowcy 50+”, opublikowanego przez ITS, osoby starsze mają często problem z podzielnością uwagi – stąd ich stosunkowo częsty udział w wypadkach w obrębie skrzyżowań. Wiekowi kierowcy mają także zawężone pole widzenia i słabszą wrażliwość kontrastów. Mogą mieć także problemy z oceną odległości i potrzebują więcej czasu niż młodsi na  podjęcie decyzji. Na to wszystko mogą się nałożyć różne inne dolegliwości, jakich z wiekiem nie sposób uniknąć. Dobrze, jeśli kierowca o nich wie i minimalizuje ryzyko z nimi związane. Gorzej, gdy jest ich nieświadomy, mogą zaatakować w najmniej niespodziewanej chwili. W USA kierowcy starsi kierowcy muszę odnawiać swoje uprawnienia nawet co 2 lata. U nas musimy zdać się tylko na zdrowy rozsądek starszych kierowców którzy widząc pogarszający się swój stan zdrowia sami zrezygnują z kierowania pojazdami.

Oczywiście że największy odsetek sprawców wypadków drogowych należy do kierowców w wieku 18-24. Ale to nie tyczy się kondycji fizycznej tylko brawury młodocianych kierowców.

Zapewne większość z was słyszała o tym wypadku który zdarzył się na obwodnicy Oleśnicy gdzie 77 latek jechał autostradą pod prąd.

Więcej możesz przeczytać TUTAJ.
Wiadomo że z upływem lata nasza sprawność już nie jest taka sama jak w wieku dwudziestu czy trzydziestu lat. Mimo że od lat liczba wypadków drogowych maleje to liczba wypadków spowodowanych przez starsze osoby rośnie. Badania lekarskie trzeba zrobić tylko przed wydaniem pozwolenia. Czyli robisz prawo jazdy w wieku 18 lat to później nie musisz robić już żadnych badań. W chwili obecnej prawo jazdy wydawane jest tylko na 15 lat. Ale co z tego skoro idziesz do urzędu i wypełniasz formularz wymiany prawa jazdy, dołączasz aktualne zdjęcie i tyle. Żadnych badań!!! Obowiązkowym badaniom będą musieli się poddać tylko kierowcy ciężarówek i autobusów.

„Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba ponownie zdawać egzaminu, ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne”.

 „Natomiast prawo jazdy kat. C1, C1 +E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E jest wydawane na okres do 5 lat, nie dłużej jednak niż wynika z orzeczenia lekarskiego i psychologicznego

– jest to oświadczenie ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

 Prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 będą podlegały obowiązkowej wymianie w latach

2028-2033.

I tutaj niestety ale nie zgadzam się z tym, że badania będą tylko przechodzić tylko „zawodowi” kierowcy.

Obecnie tylko starosta (jeśli ma uzasadnione podejrzenia co do stanu zdrowia) lub policjant mogą wysłać kierowcę na badania. Gdy taka osoba nie dostanie zaświadczania od lekarza, traci prawo jazdy.

Jeżdżąc po polskich drogach czasami zastanawiam się czy wprowadzenie obowiązkowych badań okresowych dla wszystkich kierowców nie byłoby dobrym pomysłem.

A ty boisz się starszych kierowców?

Znając mentalność naszego narodu jeżeli ktokolwiek chciałby wprowadzić takie obowiązkowe badania lekarskie dla seniorów nastała by burzliwa dyskusja nad tym, że dyskryminujemy starszych.

Pamiętacie panią Barbarę… dużo gada ale z tym jednym muszę się z nią zgodzić :)-

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *