Potrącenia na przejściu dla pieszych.

Potrącenia na przejściu dla pieszych

Potrącenia na przejściu dla pieszych

Większość pieszych którzy wchodzą na przejście nie są świadomi, że kierowca samochodu wciskając pedał hamulca nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. To nie jest odkurzacz, który ma guzik ON/OFF. Pieszy powinien wiedzieć o tym, że od chwili zauważenia go przez kierującego pojazdem a całkowitego zatrzymania pojazdu może minąć sporo czasu. Część pieszych wchodząc na pasy nie rozgląda się wokół siebie.

Potrącenia na przejściu dla pieszych

Oczywiście na tym filmie jest bezsprzecznie wina kierowcy osobówki. Jest jedno ale… skoro kierowca ma zachować szczególną uważność zbliżając się do przejścia dla pieszych to pieszy też powinien się stosować do tej zasady. Powinien się rozglądnąć w swoją prawą czy lewą stronę zanim wejdzie na pasy i zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Nawet jeżeli pieszy ma pierwszeństwo , lepiej żeby czasami przepuścił samochód, niż miał zostać potrącony. Zapewne spora ilość osób (zwłaszcza tych który nie mają prawa jazdy) nie zgodzi się z tym co napiszę. Według mnie części potrąceń pieszych na przejściach można byłoby uniknąć, gdyby piesi bardziej uważali na to co się dzieje wokół nich. Wśród pieszych znajdziemy sporą grupę tzw. „świętych krów”, którzy uważają że im wszystko wolno. Skoro mają pierwszeństwo to czemu mają się zatrzymywać? Niestety, ale nie biorą pod uwagę szeregu innych okoliczności jak np. panujące warunki atmosferyczne czy też aktualnej kondycji kierowcy(niewyspanie, przemęczenie, choroba), co ma duży wpływ na podejmowane przez niego decyzje na drodze. Myślę, że niejedna osoba sobie pomyśli skoro ktoś jest niewyspany to nie powinien wsiadać za kierownicę. Nie zdarzyło się wam być kierowcą na imprezie i zamiast planowanego powrotu o pierwszej musieliście wracać o trzeciej, bo nasz pasażer gdzieś zaginał i nie mogliśmy go znaleźć? Następnego dnia musieliśmy wcześniej rano wstawać? To są oczywiście sytuacje losowe ale jakże często one się zdarzają.

Ja osobiście zanim wejdę na przejście dla pieszych rozglądam się czy aby jakiś „śpioch” nie zauważył zmieniającego się światła i nie wjechał na czerwonym. Zielone światło nie oznacza że jest bezpiecznie. Poniżej film przedstawiający potrącenie pieszego na przejściu dla pieszych. UWAGA DRASTYCZNE!

Potrącenia na przejściu dla pieszych

Polecam stosować się do podstawowej zasady ograniczonego zaufania. Raz miałem sytuację, że wchodząc na przejście dla pieszych na zielonym świetle ujrzałem w oddali zbliżający się samochód, który używał sygnałów dźwiękowych. Okazało się, ze „poszły” mu hamulce i nie mógł wyhamować przed skrzyżowaniem, dlatego zaczął trąbić żeby ostrzec innych.

My jako kierowcy.

Zanim zdecydujemy się ustąpić pierwszeństwa stojącemu przed pasami pieszemu postarajmy się „wyczuć” kierowcę, który się porusza na pasie obok. Jeżeli stwierdzimy, że mógłby on nie zauważyć osoby chcącej przejść przez przejście dla pieszych albo miałby nie zdążyć wyhamować nie zatrzymujmy się. Piszę o sytuacji, w której mamy podejrzenie, że nasze zatrzymanie będzie wiązało się z wystąpieniem zagrożenia dla osoby przechodzącej przez przejście. Nie narażajmy pieszego na nieprzyjemności. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji gdy pieszy znajduje się już na pasach. Jeżeli widzimy pieszego, który „buja w obłokach” i wchodzi na to przejście nie zwracając uwagi na nic a w lusterku widzimy samochód, który miałby się nie zatrzymać zatrąbmy. Może osoba znajdująca się na pasach zorientuje się, że coś jest nie tak i się zatrzyma zanim dojdzie do tragedii.

Czytając ten artykuł sporo osób zapewne stwierdzi, że to pieszych w większości obarczam winą za wypadki na przejściach. Wcale tak nie jest. Staram się tylko uświadomić innym jak dużo zależy od nas. Będąc pieszym zanim wejdziemy na przejście popatrzmy w kierunku jadących pojazdów czy oby na pewno droga jest wolna. W starciu z samochodem pieszy stoi z góry na przegranej pozycji. Zderzenie człowieka z autem często kończy się kalectwem. Samochód można naprawić. Zdrowie mamy tylko jedno.

Przykład bezmyślnego zachowania pieszego na przejściu dla pieszych(sytuacja 7:50 min).

Warto zobaczyć za co pieszy może dostać mandat i w jakiej wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *