Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Obowiązkowe odblaski dla pieszych.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych.

Wielu pieszych nie wie jakie znaczenie ma noszenie odblasków. Dane statystyczne są jednoznaczne i mówią nam o tym że prawie 1/3 ofiar wypadków komunikacyjnych stanowią właśnie piesi.
Postaram się zobrazować co nie co jak odblaski zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Mianowicie kierowca pojazdu na słabo oświetlonej drodze dostrzega pieszego bez odblasków dopiero z odległości 30 metrów, a w takich samych warunkach przy założeniu ze pieszy posiada odblask kierowca dostrzega go z odległości 130-150 metrów co znacznie wydłuża czas na odpowiednią reakcje.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych.
Odblaski widoczność

Obowiązkowe odblaski dla pieszych.

Obowiązek używania odblasków nakłada na nas prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja z dnia 31 sierpnia 2014 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku – poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Przed zmianą przepisów taki obowiązek miały tylko dzieci w wieku do 15 lat. Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, po chodniku, czy w strefie zamieszkania, gdzie cała szerokość drogi jest do dyspozycji pieszego, który ma tam pierwszeństwo przez pojazdem.

Za niedostosowanie się do tego przepisu policjant może nałożyć na pieszego mandat w wysokości do 100 złotych.

Wniosek:  Zakładajmy odblaski dla naszego i innych bezpieczeństwa!

One thought on “Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Obowiązkowe odblaski dla pieszych.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *