Mocarz – skutki zażycia dopalacza. Jak działa.

Czym jest mocarz? Jak działa?

Dopalacz o nazwie mocarz zawiera składniki, które zostały wpisane na listę tych zakazanych. Substancja ta działa silniej od marihuany. Sprzedawany jest w formie suszu nasączonego substancjami chemicznymi z grupy pochodnych kanabinoidów. Jego dokładny skład, jak na razie jest nieznany. Może tam być wszystko. Producenci mielą szkło i dodają do tych dopalaczy przeznaczonych do wciągania. Szkło rani śluzówkę w nosie, żeby środek szybciej się wchłaniał.

Wystrzelenie mózgu – tak są w stanie określić uczucie osoby, które zażyły mocarza.


Po zażyciu mocarza nie ma się kontroli nad własnym ciałem. Każdy organizm reaguje inaczej – najczęstszym skutkiem jest agresywne zachowanie, brak możliwości autoobrony. W skrajnych sytuacjach może dojść do zatrzymania akcji serca i ciężkiej niewydolności ośrodkowego układu nerwowego. Wśród objawów spożycia tego dopalacza można wymienić m.in.: gorączka, pobudzenie psychoruchowe, bezsenność i nadmierna wesołość albo smutek i poczucie pustki, nudności i wymioty, zawroty głowy, bełkotliwa mowa, agresja, nietrzymanie moczu i kału, podwyższone ciśnienie i przyśpieszone tętno.

mocarz

Każdy zapewne po wydarzeniach z połowy roku 2015 wie co to takiego „Mocarz”. W tamtym okresie odnotowano mnóstwo przypadków zatrucia tym środkiem. Na samym tylko Śląsku w ciągu kilku dni zatruło się około 500 osób.

Czy naprawdę warto to brać wiedząc, że i tak się nic nie pamięta po jego użyciu. Jaki jest tego cel….? Jak czytam co ten środek robi z ludźmi to załamują się pode mną nogi.

„Policjanci z Krakowa z niedowierzaniem powtarzają historię, która w minionym tygodniu zdarzyła się na ul. Floriańskiej. Patrol zatrzymał tam mężczyznę, który… gryzł opony samochodów. Jak się okazało, był pod wpływem silnych środków odurzających – prawdopodobnie dopalaczy. Trafił na oddział ratunkowy w Szpitalu Uniwersyteckim. Próbował stamtąd uciec, ale policjanci odwieźli go z powrotem do lecznicy.”

W Sosnowcu pewien mężczyzna, który został przywieziony do szpitala nieprzytomny, gdy tylko poczuł się lepiej, oznajmił personelowi, że idzie na miasto po kolejne „cukiereczki”.

Za sprzedaż dopalaczy grożą kary ale można je bez problemu znaleźć w internecie. Od 1 lipca obowiązuje znowelizowana Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa ta rozszerzyła wykaz środków odurzających i substancji psychotropowych, co oznacza, że rozszerzono zakres odpowiedzialności karnej. W tych przypadkach zabronione pod groźbą kary jest nie tylko wprowadzanie do obrotu takich substancji, ale również ich posiadanie i udzielanie. W przypadku wprowadzania do obrotu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Sprzedawcy obchodzą jednak obowiązujące w Polsce przepisy i sprzedają dopalacze nielegalnie – jako produkty kolekcjonerskie czy kadzidła. Pamiętajmy, że dopalacze, podobnie jak narkotyki, wpływają negatywnie na organizm i uzależniają.

Sami zobaczcie jak działa mocarz…czy naprawdę warto?

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *