Legalne pobieranie plików. Ściągaj bez obaw.

Legalne pobieranie plików.

Legalne pobieranie plików : co możesz ściągnąć…

Szukając w internecie różnych plików często po ich znalezieniu zastanawiamy się czy możemy je legalnie pobrać nie narażając się na żadne prawne konsekwencje.  Czy ściągając konkretny plik nie łamiemy przepisów prawa autorskiego.

Zgodnie z obowiązującym polskim prawem, a konkretnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r.  o prawach autorskich i pokrewnych

„Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006.90.631 j.t.
Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.)”

pobranie z internetu muzyki, e-booków, filmu, a nawet seriali nie jest zabronione. Jeżeli któryś z wyżej wymienionych plików został już upowszechniony (czyli miał swoją premierę) wolno nam z niego skorzystać bez zgody twórcy. Nie chodzi o premierę polską, ale światową, więc np. amerykański serial można legalnie ściągnąć od razu po jego pierwszej emisji. 

Swego czasu do sieci na kilkanaście godzin przed premierą trafiły cztery pierwsze odcinki piątego sezonu Gra o Tron o czym możecie przeczytać m.in. TUTAJ. Pobranie tych plików wiązało się ze złamaniem prawa gdyż nie miały one wcześniej swojej premiery.

Jest tylko jedno ale: pliki które ściągniemy możemy wykorzystać tylko na własne potrzeby lub możemy je udostępnić tylko osobom z naszej rodziny lub kręgu najbliższych znajomych.  Samo ściągnięcie pliku nie jest karalne ale już jego dalsze udostępnianie tak. Na takiej zasadzie działają programy peer to peer (p2p). Najbardziej popularną siecią p2p jest bezsprzecznie torrent. Pobierając plik przez któregokolwiek klienta tej sieci automatycznie udostępniamy go co jest już karalne. Innym programami sieci peer to peer które pozwalają na pobieranie i udostępnianie plików są m.in. Ares lub DC++.

Legalne pobieranie plików.

Również udostępnienie odnośnika na facebooku jest nielegalnym rozpowszechnianiem utworu tak samo jak korzystanie z sieci p2p.

Jeżeli chodzi o ściąganie programów lub gier komputerowych sprawa ma się inaczej. Takie działanie jeżeli jest czynione bez zgody twórcy zawsze będzie nielegalne. Zdarza się że producenci programów komputerowych udostępniają swoje utwory za darmo, m.in. na zasadach licencji Freeware.

Jeżeli wiec chcemy ściągnąć pliki z internetu legalnie ściągajmy z tzw. hostingów.

Legalne pobieranie plików.

Najpopularniejsze to :

www.zippyshare.com

www.catshare.net

www.fileshark.pl

www.rapidu.net

www.lunaticfiles.com

www.rapigator.net

www.ul.to

www.uploaded.net

www.turbobit.net.

To tylko niektóre z dostępnych hostingów. Ściąganie z darmowych kont wiąże się z ograniczoną szybkością, przeważnie to jest max 200 kB/s. Aby tego uniknąć i ściągać z maksymalną prędkością naszego łącza możemy zakupić np. na allegro konto premium. Zaletą takich kont oprócz dużej prędkości pobierania jest to że ściąganie pliku możemy przerwać w dowolnym momencie i w przyszłości powrócić do jego pobierania bez utraty wcześniej pobranych danych. Konta takie można zakupić już od kilku złotych.

Legalne pobieranie plików.

Reasumując wszystko co zostało napisane zastanówmy się dwa razy nad tym co zamierzamy ściągnąć i skąd abyśmy przypadkiem nie dostali przypadkiem takiego pisma z wezwaniem do zapłaty….

 Legalne pobieranie plików.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *