KUPUJ POLSKIE PRODUKTY!

KUPUJ POLSKIE PRODUKTY!

KUPUJ POLSKIE PRODUKTY!

Dobre bo polskie.

Wspierając polskich producentów każdy może się przyczynić do rozwoju polskiej gospodarki i budowy miejsc pracy w naszym kraju.

Nie wszystkie produkty, których nazwa sugerowałaby że pochodzą z Polski są produkowane przez polskie firmy.

Jest wiele polskich marek, które znajdują się w rękach zagranicznych firm.

Pod tym adresem możemy zobaczyć polskie odpowiedniki znanych marek.

Trzeba pomagać takim firmom, które są zainteresowane nie tylko korzystaniem z zasobów naszego rynku, ale także, płacą tu podatki, zatrudniają Polaków i to nie tylko na stanowiskach produkcyjnych, ale również na lepiej płatnych stanowiskach w działach badań i rozwoju. Nie mówię o kupowaniu wszystkiego na siłę jeżeli jest sporo droższe albo gorsze jakościowo. Ale jeśli mamy coś porównywalnego warto zdecydować się na polską markę.

Normalne jest że nie jesteśmy w stanie kupować wszystkiego z Polski jak np.: banany które są w większości importowane z Ameryki Południowej. Podobnie jest z elektroniką. Na naszym rynku jest bardzo niewiele telewizorów, smartfonów  pochodzenia polskiego.

Jak stwierdzić czy to dany produkt pochodzi z Polski. Poniżej kilka wskazówek jak poznasz nasz rodzimy produkt.

Sprawdź kod kreskowy na produkcie – jeżeli początek kodu to „590” znaczy to że produkt dystrybuowany jest przez firmę zarejestrowaną w Polsce, wyprodukowany został na terenie Polski lub za granicą.

Tutaj możecie zobaczyć po kodzie kreskowym gdzie została zarejestrowana firma.

Jeśli ktoś sprowadzi produkt na przykład z Chin i będzie chciał go sprzedawać pod swoją marką, też będzie mógł nadać mu prefiks 590. Kod kreskowy wskazuje bowiem tylko miejsce zarejestrowania firmy dystrybuującej dany towar. Czyli nie zawsze 100% zysków ze sprzedanego towaru koniecznie trafia do naszego kraju. Może się okazać że owszem firma odprowadza podatki w Polsce ale towary produkuje za granicą czyli nie zatrudnia polaków przy ich produkcji. Jeżeli chcesz w stu procentach być przekonany że to produkt polski sprawdź dane teleadresowe firmy i miejsce produkcji które producent mógł umieścić na towarze.

Niektórzy producenci umieszczają na opakowaniach lub metkach napisy „Made in Poland„, „Wyprodukowano w Polsce„, „Produkt polski„, „Jestem z Polski” lub symbole graficzne typu logo akcji „590 powodów„, „Polski ślad” oraz  logo z biało-czerwonym jabłkiem czym ułatwiają nam rozpoznanie polskich produktów.

Zasady dobrowolnego umieszczania napisu „Produkt Polski” określa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

11 listopada, w Święto Niepodległości na rynku pojawiła się aplikacja, dzięki której można sprawdzić „pochodzenie” produktów na półkach sklepowych. Wedle twórców aplikacja ma być wsparciem dla polskiej gospodarki. Aplikacja nazywa się Pola.

Pola sczytuje kod kreskowy i informuje o pochodzeniu danego produktu.

Korzystanie z aplikacji „Pola” polega na tym, by zeskanować kod kreskowy z dowolnego produktu w sklepie. Dzięki tej czynności dowiemy się o firmie, która wyprodukowała dany towar.

„Zeskanuj kod kreskowy z dowolnego produktu i dowiedz się więcej o firmie, która go wyprodukowała. Pola powie Ci, czy dany producent opiera się na polskim kapitale, ma u nas swoją produkcję, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, jest częścią zagranicznego koncernu. Jeśli znajdziesz firmę, której nie ma w naszej bazie, koniecznie zgłoś ją do nas. Pomożesz nam w ten sposób uzupełniać unikalną bazę polskich producentów”

Metodologia oceny produktu polega na tym, że każdemu producentowi Pola przypisuje od 0 do 100 punktów.

„Pierwsze 35 punktów przyznaje proporcjonalnie do udziału polskiego kapitału w konkretnym przedsiębiorstwie. Dalsze 10 punktów otrzymuje ta firma, która jest zarejestrowana w Polsce, a kolejne 30, o ile produkuje w naszym kraju. Dalsze 15 punktów zależy od tego, czy zatrudnia w naszym kraju w obszarze badań i rozwoju. Wreszcie ostatnie 10 punktów otrzymują firmy, które nie są częścią zagranicznych koncernów „

Aplikacja obecnie dostępna jest na smartfony z systemem iOS i Android. Twórcy zapowiadają też wersję na Windows Mobile.

Oprócz Poli są jeszcze inne aplikacje tego typu jak np.: WspieramRynek.PL lub Polskie Marki która dostępna jest na Androida i iOS.

Pamiętajcie!

 

KUPUJ POLSKIE PRODUKTY!

KUPUJ POLSKIE PRODUKTY!

Kupując produkty wyprodukowane w Polsce przez polskie firmy, wspieramy rodzime przedsiębiorstwa i polskich pracowników, którzy płacą podatki w Polsce. Wpływy z podatków przeznaczane są na między innymi na rozwój służby zdrowia, oświaty, kultury, sportu czy infrastruktury, co ma realne przełożenie na polepszenie jakości naszego życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Kupując polskie produkty, dajemy ludziom pracę, pozwalamy producentom na rozszerzanie asortymentu, udoskonalanie produkcji… Napędzamy gospodarkę, a tym samym – napędzamy rozwój Polski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *