Kolizja, wypadek i co dalej… Jak postępować.

Kolizja, wypadek i co dalej...
Kolizja, wypadek i co dalej…
Wielu kierowców nie wie jak zachować się widząc zdarzenie drogowe.
Czym różni się kolizja drogowa od wypadku drogowego?
Wypadek drogowy jest to zdarzenie w ruchu drogowym w którym co najmniej jedna osoba została ranna lub poniosła śmierć. O kolizji możemy mówić jeżeli nikt nie został ranny ani nikt nie zginął a zostało uszkodzone tylko mienie (np: samochód). W przypadku kolizji NIE MAMY OBOWIĄZKU WZYWANIA POLICJI. Jest wiele osób które o tym nie wiedzą i pierwsze co robią jak wysiądą to dzwonią właśnie po policję.
Przy potrąceniu i wypadku należy koniecznie powiadomić policję i pogotowie oraz udzielić pomocy ofiarom. W tym przypadku nie wolno przestawiać samochodów ani zbierać z jezdni kawałków rozbitego pojazdu itp.
Przy kolizji należy bezwzględnie usunąć uszkodzone pojazdy aby nie stwarzały zagrożenia i nie tamowały ruchu (jeżeli to jest oczywiście możliwe bo zdarza się czasami że np: urwało się koło i nie można przestawić samochodu).
Jeżeli wzywamy do wypadku karetkę pogotowia to nie zaczynamy tekstem typu „proszę szybko przyjechać potrąciłam kogoś” i na tym koniec. Trzeba zachować spokój. W pierwszej kolejności podajmy dokładny adres zdarzenia. Następnie co się stało i ile jest osób rannych, jaki jest stan poszkodowanych a na samym końcu nazwisko i telefon.
Policję możemy również wezwać jeżeli to jest zwykła stłuczka wtedy gdy mamy podejrzenie że któryś z uczestników zdarzenia jest pijany albo pod wpływem narkotyków. Kolejnym powodem wezwania policji może być wątpliwość czy dokumenty sprawcy są prawdziwe albo nieważne.
Policję również wzywamy gdy sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia.
No i jeszcze jeden oczywisty powód wezwania policji to sytuacja w której nie możemy stwierdzić kto jest winny.
Kolizja, wypadek i co dalej…
Warto jest wozić ze sobą Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej które można na przykład pobrać STĄD.
Oczywiście przyda się tylko w przypadku kolizji a nie wypadku.
Zdarza się że sprawca wypadku w trakcje usuwania pojazdu z drogi nagle zdecyduje uciec z miejsca zdarzenia więc warto od razu spisać numery rejestracyjne samochodu i markę ewentualnie zrobić zdjęcie telefonem.
Ważna sprawa w przypadku wypadku drogowego to odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia.
Co do tego to sam się przekonałem jak taka czynność jest niezbędna. 2.11.2011 niedaleko stacji paliw w Łapanowie(powiat Bocheński) prawdopodobnie pijany mężczyzna przewrócił się na jezdnie. Leżał w poprzek jezdni. Samochody jadące od strony Łapanowa zatrzymały się ale nikt nie zareagował tak jak trzeba i przez to stała się tragedia. Nikt nie zrobił nic aby pomóc w jakikolwiek sposób temu leżącemu mężczyźnie. Leżał już prawdopodobnie dłuższą chwile na tej jezdni. Ja miałem to nieszczęście jechać za Renaultem Twingo który na moich oczach przejechał po tym człowieku… Jechałem kilka metrów za tym samochodem i zdążyłem odbić w prawo omijając tego mężczyznę. Kierowca tego Renault jak się później okazało kobieta wysiadła z samochodu dopiero jak dobrze pamiętam po przyjeździe policji…. Prawdopodobnie musiała być w szoku albo nie wiedziała co się stało.
TUTAJ możecie przeczytać o tym zdarzeniu.
Chwilę wcześniej będąc na łuku kilkaset metrów dalej było już widać że coś się stało bo stały auta na światłach awaryjnych. Ktoś nie pomyślał i stała się tragedia.

Kolizja, wypadek i co dalej…

Wracając do omawianego tematu pamiętajcie o podstawowych zasadach dotyczących kolizji i wypadku. Powtórzę to jeszcze raz że nie ma obowiązku wzywania policji gdy w zdarzeniu nie ma rannych lub ofiar śmiertelnych. Gdy takie osoby są to koniecznie wzywamy karetkę pogotowia i policję. W przypadku kolizji usuwamy samochody z drogi żeby nie taranowały przejazdu. Możecie się zdziwić jeżeli tego nie zrobicie i za „niedopełnienia obowiązków przez uczestników wypadku poprzez nieusunięcie pojazdu z miejsca wypadku, w którym nie było zabitego lub rannego” dostaniecie mandat 150 zł. Zanim pojazdy zostaną usunięte z drogi warto wykonać kilka zdjęć z miejsca zdarzenia aby w przypadku spornych sytuacji policja mogła ustalić sprawcę.
Zapewne większość was te numery zna ale na wszelki wypadek napisze je jeszcze raz :
Policja tel. 997
Straż Pożarna tel. 998
Pogotowie Ratunkowe tel. 999
W sieciach komórkowych tel. 112
 
CB-radio kanał 9 (wszystkie służby) na hasło
„RATUNEK” pierwszeństwo rozmów na wszystkich kanałach !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *