Kiedy wymienić opony na letnie? Krótki poradnik.

Kiedy wymienić opony na letnie

Kiedy wymienić opony na letnie?

Zastanawiasz się kiedy wymienić opony na letnie? Zapoznaj się z naszym krótkim ale treściwym artykułem, żebyś później nie żałował swojej decyzji.

Jak powszechnie wiadomo opony są bardzo ważnym elementem naszego samochodu, mającym bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo. Mają one bezpośredni kontakt z nawierzchnią. To one decydują o naszej przyczepności, skuteczności hamowania czy prawidłowym utrzymania toru jazdy. 

W Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany opon. Większość kierowców zdaje sobie sprawę, że dostosowanie rodzaju ogumienia do warunków atmosferycznych wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu.

Kiedy jest najlepszy czas, aby wymienić opony?

Według zaleceń producentów i ekspertów warto zmienić „zimówki” na letnie wtedy, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 7ºC. Nie jest powiedziane, że przychodzi np. połowa marca i musimy wtedy zmieniać opony. Może się okazać, że temperatura w dzień będzie oscylowała w granicach 8-9ºC, ale w nocy będzie temperatura ujemna. W takim wypadku lepiej mieć jeszcze założone zimówki. Jeżeli temperatury panujące w dzień i w nocy są dodatnie może to być sygnał dla nas, że powinniśmy się zastanowić na zmianą opon. Z reguły większość kierowców w Polsce zakłada opony letnie na przełomie marca/kwietnia. Jeżeli wybieracie się w góry to może wstrzymajcie się jeszcze z wymianą. Sami wiecie jaka jest tam kapryśna pogoda.

Opona zimowa w wyższych temperaturach nie pracuje w optymalnych warunkach i traci swoje właściwości. Jest to związane z mieszanką gumy zastosowanej w oponach zimowych. Przy wyższych temperaturach opona zimowa będzie się szybciej nagrzewać przez co staje się zbyt miękka. Może to doprowadzić do tzw. „pływania opon na drodze”. Wpływa to później na stabilność samochodu podczas pokonywania zakrętów. Wydłuża także naszą drogę hamowania. Opony zimowe podczas użytkowania w warunkach letnich szybciej się zużywa. Powodem jest zastosowanie miększej gumy, która jest mniej podatna na ścieranie.

Kiedy wymienić opony na letnie? Prawo a rzeczywistość.

Polskie prawo pozwala na stosowanie opon z bieżnikiem o minimalnej głębokości 1,6 mm. Jednakże według mnie stosowanie opony z bieżnikiem mniejszym niż 3 mm przy oponach letnich jest już ryzykowne. Opona traci swoje właściwości trakcyjne szczególnie na mokrej drodze. Przy oponach zimowych zaleca się ich wymianę, gdy jego wartość osiągnie 4-4,5 mm. Dla porównania nowe produkowane opony mają około 8-9 mm bieżnika.

Oprócz wielkości bieżnika głównym parametrem kwalifikującym oponę do wymiany jest jej wiek. Jak wiadomo guma z wiekiem się starzeje. Twardnieje tracąc swoje właściwości, a nawet może pękać. Oczywiście nasze prawo nie mówi nic o tym w jakim wieku mogą być nasze opony. Przyjmuje się że opony letnie nie powinny mieć więcej niż 10 lat. Z kolei przy zimówkach wiek opon nie powinien być większy niż 5-6 lat, gdyż po prostu „gumy” twardnieją. Nie zapewnią nam już takiego bezpieczeństwa.


Podsumowując, należy pamiętać, aby zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeżeli nie my zadbamy o nasze bezpieczeństwo to kto?

Oponeo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *