Jaki silikon wybrać? Rodzaje silikonów i ich zastosowanie.

Jaki silikon wybrać?

Jaki silikon wybrać? Rodzaje silikonów i ich zastosowanie.

Jaki silikon zastosować  do uszczelnienia umywalki a jaki do wypełnienia szczeliny przy drzwiach?

Dowiesz się czytając ten artykuł. Postaram się wam zwięźle przedstawić zastosowanie różnych silikonów.

Silikon jest jednym z najpopularniejszych materiałów do wykonywania elastycznych spoin i uszczelnień. Silikony mogą być stosowane wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Nie jest możliwe stworzenie jednego silikonu do wszystkiego. Dlatego na rynku mamy dostępnych mamy mnóstwo ich rodzajów.  Standardowa pojemność  kartusza w którym zapakowany jest silikon to 310 ml. Z jednego uzyskujemy około 12-13 mb spoiny o przekroju 5x5mm.  Podczas wyboru silikonu powinniśmy się kierować miejscem jego zastosowania. W miejscach o dużej wilgotności typu pralnie, łazienki stosujemy silikony sanitarne które mają podwyższoną ilość zawartych w sobie środków pleśnio- i grzybobójczych(tzw. fungicydów). Potocznie przyjęło się, że wszystko co zostało zapakowane w tzw. kartusz nazywamy silikonami.

Wyróżniamy dwa rodzaje silikonów :

*Octowe – podczas nanoszenia i utwardzania wydziela się charakterystyczny zapach octu. Mają bardzo dobrą przyczepność do powierzchni gładkich prócz wanien akrylowych i brodzików oraz tworzyw sztucznych. Nie mogą być stosowane w miejscach gdzie będą miały styczność z materiałami wrażliwymi na kwasy(mosiądz, kamień naturalny). W bardzo krótkim czasie spoina może się oderwać.  W miejscu gdzie powstanie szczelina będzie wnikała wilgoć. Przyspieszy to rozwój grzybów i pleśni.

*Neutralne – nie wydzielają zapachu, są neutralne chemicznie, nie wchodzą w reakcję z żadnymi materiałami.

W skład silikonów octowych wchodzą :

silikon sanitarny  – ze względu na odczyn jest odporny na pleśnie i grzyby. Zalecany do kuchni i łazienek oraz pomieszczeń w których może panować wysoka wilgotność powietrza. Zawiera w sobie dodatki o działaniu biobójczym, a więc w późniejszym okresie nie porasta pleśnią. Silikon ten jest bardziej odporny na silne środki czyszczące niż inne. Zalecane do spoinowania zlewozmywaków, emaliowanych wanien i brodzików. Idealny do fugowania styku między umywalką a ścianą wyłożoną płytkami. Nie należy stosować przy elementach PCW, akrylu i niektórych metali, na przykład mosiądzu.

Jaki silikon wybrać? Rodzaje silikonów i ich zastosowanie.
Jaki silikon wybrać? Rodzaje silikonów i ich zastosowanie.

silikon uniwersalny – jak sama nazwa mówi uszczelnimy nim prawie wszystko. Lecz nie nadaję się do uszczelniania brodzików i wanien akrylowych. Może powodować przebarwienia na powierzchni niektórych metali. Wykorzystywany do typowych podłoży porowatych jak beton, cegła, drewno oraz gładkich jak szkło, ceramika. Nadaje się do fugowania płytek ceramicznych wewnątrz i na zewnątrz(np.: przy cokołach na tarasie). Jest wodo i mrozoodporny oraz odporny na promienie UV.

silikon szklarski – bardzo dobra przyczepność zarówno do powierzchni gładkich jak i chropowatych. Do wykonywania elastycznych spoin między elementami ze szkła. Idealny przy szkleniu okien. Odporny na duże wahania temperatur. Wodoodporny.

Natomiast wśród silikonów neutralnych możemy rozróżnić :

silikon neutralny – może byś stosowany przy spoinowaniu luster, aluminium, stali. Nie wchodzi w reakcję z podłożem. Jest odporny na promienie UV oraz wodę więc można go śmiało stosować na zewnątrz. Ma bardzo dobrą przyczepność zarówno do podłoży chropowatych jak i gładkich. Polecany przy szkleniu ram okiennych, uszczelnianiu elementów budowlanych i konstrukcji z betonu.

Jaki silikon wybrać? Rodzaje silikonów i ich zastosowanie.

silikon sanitarny neutralny – wzmocniony dodatkowo środkami chroniącymi przed pleśnią co czyni go idealnym do zastosowania przy wannach i brodzikach akrylowych.

silikon budowlany – jak można wnioskować po nazwie silikon ten ma szerokie zastosowanie w budownictwie oraz pracach wykończeniowych. Może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz do wykonania elastycznych spoin. Ma dobrą przyczepność do większości materiałów w tym szkła. Można go użyć zamiast zwykłego kitu przy uszczelnianiu szyb okiennych.

uszczelniacz dekarski – stosowany przy naprawach rynien i obróbkach blacharskich. Ma bardzo dobrą odporność na promienie UV. Jest wodoodporny. Neutralny odczyn powoduje, że nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi materiałami.

silikon monterski – idealnie nadaje się do klejenia i uszczelniania konstrukcji i form szklanych. Odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nie ścieka. Ma wysoką lepkość. Jednym z jego rodzajów jest klej do luster.

silikon wysokotemperaturowy – odporny na działanie temperatury z zakresu od -50 °C do nawet +350 °C. Odporny również na działanie smarów, paliw i olejów. Stosowany do uszczelnień przy silnikach, instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych, sprzęcie kuchennym.

silikon kamieniarski – nie powoduje przebarwień kamieni np.: marmuru i granitu. Stosowany przy uszczelnianiu parapetów, podłóg kamiennych.

uszczelniacz do pieców(tzw. kominkowy) – przeznaczony jest do uszczelniania, montażu i napraw pieców, kotłów czy palenisk. Ma doskonałą przyczepność do podłoży porowatych. Po stwardnieniu nie kurczy się i nie rozszerza. Odporny na temperaturę do +1500 °C.

Jaki silikon wybrać? Rodzaje silikonów i ich zastosowanie.

Akryl

Osobną grupę stanowią akryle. Stosowane są do wykonywania spoin w materiałach mineralnych – typu tynki, gładzie, wylewki. Mogą być używane w połączeniu z drewnem. Szczególnie zalecane do środka. Na zewnątrz stosuje się specjalne akryle które są przez to droższe. Akryl jest odporny na skurcz w trakcie wiązania dlatego zachowuje swoją elastyczność. Nie powoduje korozji metali. Najważniejszą cechą akrylu jest to że można go malować. Do spoinowania płyt GKB zaleca się specjalny akryl który ma większą przyczepność do gipsu. Jest też tak zwany akryl szybki którego można malować lub gruntować po zaledwie 20 minutach od nałożenia. Można go szlifować zaraz po nałożeniu. Do wypełnianie ubytków w tynkach zaleca się używać akryl tynkarski(do fasad) który dzięki temu że posiada dużą ilość drobnych kamyczków odzwierciedla ziarnistą strukturę tynku. Nie możemy również zapomnieć o rzadko spotykanym akrylu malarskim który służy do szpachlowania rys w ścianach. Po pomalowaniu nie pojawiają się na nim przebarwienia farby malarskiej.

Kity do drewna to uszczelniacze na bazie akrylu do parkietów i innych wyrobów z drewna. Stosowany najczęściej do wypełniania szczelin między deskami lub klepkami podłogowymi, szpar między ścianami a listwami przypodłogowymi. W kolorach dopasowanych do najpopularniejszych gatunków parkietu jak np.: buk, sosna, dąb, mahoń. Można je malować a nawet lakierować.

Jaki silikon wybrać? Rodzaje silikonów i ich zastosowanie.

Kilka ważnych rad przy wyborze silikonu.

Czytajcie dokładnie etykiety podczas zakupu. To pomoże wam w wyborze odpowiedniego dla was silikonu. Najczęściej sprzedawanymi silikonami są sanitarny i uniwersalny.  Jeżeli potrzebujecie silikonu do łazienki to zdecydujcie się na sanitarny a nie uniwersalny, na którym w późniejszym etapie użytkowania może pojawić się pleśń. Do wanien lub brodzików akrylowych polecam „Silikon do wanien akrylowych i PVC” z firmy Selena. Jeżeli uszczelniacie styki po położeniu płytek, typu „ściana-ściana” lub „ściana-podłoga” wybierajcie silikony w kolorach fug. Większość producentów fug oferuje silikony w takich samych kolorach jak fugi.

Mam nadzieję że przeczytanie tego artykułu ułatwi wam podjęcie decyzji jaki silikon wybrać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *