Jak poradzić sobie z krwawieniem?

 Jak poradzić sobie z krwawieniem?

O skaleczenie się nie jest trudno i warto w takich przypadkach chuchać na zimne.
Pokażemy jak radzić sobie z najczęstszymi ranami jakich możemy doznać. Warto działać szybko, aby dodatkowo nie wdało się żadne zakażenie. Każdy człowiek powinien umieć poradzić sobie z zatamowaniem krwawienia. W takich sytuacjach najważniejsze jest zachowanie spokoju oraz stosowanie się do podstawowych zasad pierwszej pomocy, które są niezwykle proste. Widok krwi rodzi zawsze odmienne emocje. Jedni odwracają wzrok, niektórzy na jej widok mdleją a na niektórych nie robi to najmniejszego wrażenia. Jak zatamować krwawienie różnych części ciała? Poniżej krótki poradnik jak poradzić sobie z krwawieniem.

– Krew z nosa
jak poradzić sobie z krwawieniem
W przypadku wystąpienia niewielkiego krwawienia powinniśmy ucisnąć skrzydełka nosa po czym pochylić głowę do przodu. Jeśli krwawienie dalej nie ustępuje należy odwiedzić laryngologa, który może zastosować spongostan (opatrunek hamujący krwawienie).

– Krwiak
jak poradzić sobie z krwawieniem
Powstaje w momencie, gdy podczas uderzenia dochodzi do uszkodzenia niewielkich naczyń krwionośnych (np. w trakcie uprawiania sportu). W pierwszej kolejności  krwiaka należy schłodzić, dodatkowo jeśli będzie występował silny ból zaleca się przerwę w aktywności fizycznej i wizytę u lekarza. W przyspieszeniu rekonwalescencji pomocna może okazać się maść z heparyną, która przyspiesza wchłanianie się krwiaka.

-Otarcia
jak poradzić sobie z krwawieniem
W przeszłości było przekonanie, że rana najszybciej goi się na świeżym powietrzu. Obecnie lepszym rozwiązaniem jest stworzenie dla rany wilgotnego środowiska dzięki czemu nie powstanie strup.
Dobrze jest najpierw wyczyścić otarcie przy użyciu soli fizjologicznej, bądź letniej wody. Następnie zdezynfekować ranę oraz zakryć ją opatrunkiem.

-Rana tłuczona 

W większości wypadków wystarczające jest zastosowanie tradycyjnego opatrunku(plaster, bandaż).
W momencie gdy krwawienie jest na tyle silne, musimy wykonać opatrunek uciskowy.
Jeżeli rana dotyczy dziecka należy zgłosić się do szpitala w celu wyeliminowania wstrząśnienia mózgu. Istnieje alternatywa dla szycia powstałej rany, a mianowicie chodzi tutaj o zastosowanie specjalnego kleju chirurgicznego. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że pacjent nie odczuwa dodatkowego bólu jaki może  wystąpić przy tradycyjnym szyciu rany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *