Fałszywe konkursy na FB. Jak nie dać się nabrać.

Tak się zarabia na naiwności ludzkiej.

 

Bardzo często na Fb pojawiają się różnego rodzaju konkursy z nagrodami. Wystarczy udostępnić i polubić post a mamy szansę wygrać drogocenne nagrody. Po kliknięciu w link z listy zwycięzców zostajesz przekierowany do swojego  profilu Fb. Myślisz sobie wtedy, że jesteś jedną z osób która wygrała nagrodę. Jako zwycięzca jesteś proszony o wypełnienie formularza. W następnym kroku musisz wpisać swój numeru telefonu oraz przepisać otrzymany w smsie kod. Automatycznie zgadzasz się na otrzymywanie kosztownej subskrypcji, gdzie koszt jednego smsa to przeważnie kilkanaście a nawet kilkadziesiąt złotych.

Fałszywe konkursy na Fb

Fałszywe konkursy na FB

Konkursy organizowane są też przez fałszywe konta znanych sportowców lub celebrytów. Robert Lewandowski oferował rzekomo w jednym z takich konkursów luksusowy samochód Audi RS7. Podobnie jak Robert swój samochód miał także oddać Kuba Wojewódzki.

Fałszywe konkursy na FB

 

Często do wygrania są także np. telefony albo obuwie. Mnóstwo osób dało się nabrać na darmowego iPhone 5 lub buty Nike.

Fałszywe konkursy na FB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oszuści podszywają się także pod znane sieci handlowe. Na początku lutego fałszywe konto Biedronki oferowało 5 osobom karnety miesięczne na zakupy w ich sklepie gdzie limit dzienny miał wynosić 250 zł.

Fałszywe konkursy na FB

 

 

Wykorzystano również znane „Wietrzenie magazynów” sieci Media Expert, gdzie fałszywy profil sieci oferował pełne koszyki elektroniki.

Fałszywe konkursy na FB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak widzicie oszuści wpadają na coraz to lepsze pomysły jak wyciągnąć z naiwnych ludzi pieniądze. Niestety ale jest spora grupa osób, które dają się na takie konkursy nabierać. Co jakiś czas widzę na Fb, że ktoś z moich znajomych udostępnił post z rzekomym konkursem i wspaniałymi nagrodami. Przeważnie fałszywe profile tworzone są do kilku dni wcześniej przed wprowadzeniem konkursu. Dlatego zanim zdecydujemy się wziąć udział w takim konkursie sprawdźmy czy to jest na pewno oficjalny profil firmy lub osoby. Czy jest tam podana strona internetowa lub adres firmy. Swoją drogą organizowanie konkursów na Fb poprzez udostępnianie postów na swojej tablicy jest niezgodne z regulaminem facebooka o czym przeważnie organizatorzy nawet tych legalnych konkursów nie wiedzą. Warto co jakiś czas odwiedzić stronę http://stop-oszustom.pl/category/oszustwa-na-facebooku gdzie możemy poczytać o różnego rodzaju oszustwach organizowanych na facebooku i nie tylko. Fałszywe konkursy na Fb były i będą się powtarzały. Tylko od naszej czujności zależy czy nie stracimy naszych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *